• kontakt@abcpijar.pl

Dym – jak go fotografować?

admin      0    5721 Views

Dym – jak go fotografować?

Na pewno nauczymy się fotografować dym, używając go kreatywnie w połączeniu z przedmiotami. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak należy wykonać zdjęcie „dymiącego się orzecha”. Przeczytaj go koniecznie!

Aparat

Zacznijmy od tego, że zdjęcie dymu możemy wykonać nawet zwykłym kompaktem z programem do manualnych ustawień. Musisz wiedzieć, że automat pogubi się z doborem dobrej ekspozycji, poza tym mamy co najmniej dwa źródła światła, więc jest to niezbędne. Warto wspomnieć także o tym, że body świetnie sprawuje się w każdych warunkach, nie poległ też w walce z dymem.

Obiektyw

Najlepszą opcją jest Helios 44M-4 58m/2, ponieważ jest to radziecka konstrukcja z mocowaniem M42. Generalnie rzecz ujmując na Allegro możemy kupić go już za niecałe 50 złotych. Musisz wiedzieć także o tym, że obiektyw świetnie sprawuje się w portretach, dzięki niewielkiej głębi ostrości, którą daje otwór przysłony równy f2. Zdecydowanie najlepszym wyborem byłby obiektyw macro. Pomimo, że Helios nie posiada takiego, wystarczy odwrócić go i trzymając tuż przy obudowie wyzwalamy migawkę. Musisz być świadom tego, że obiektyw ten ostrzy od 0,5 m. Dlatego zmieniając jego pozycję możemy zbliżyć się do obiektu na odległość mniej niż 20 centymetrów.

Oświetlenie

Warto wspomnieć także o tym, że niektórzy uważają, że im więcej źródeł światła tym lepiej. Dlatego nie sposób się z tym nie zgodzić. Oczywiście nie każdego stać na wydatek rzędu tysiąca złotych na profesjonalne studio oświetleniowe. Dlatego oprócz podstawowego źródła światła jakim jest światło słoneczne możesz używać taniej lampki biurkowej z nałożonym papierem śniadaniowym do zmiękczenia światła. Za to lampa powinna być ustawiona po lewej stronie nad przedmiotem. Po czym orzech postawiony na parapecie doświetlany będzie z tyłu promieniami słonecznymi.

Dym

Przede wszystkim tutaj mamy do wyboru dwie opcje. Oczywiście możecie użyć drogich, nieprzyjemnych w zapachu papierów bądź zaopatrzyć się w zapachowe kadzidełka. Potem musimy kadzidełko umieścić pod orzechem, aby unoszący dym ładnie go ‘oplątał’ tworząc przy tym wrażenie przywiązania. Pamiętaj o tym, że najważniejsze w tego typu zdjęciach jest ustawienie dobrej ekspozycji. Musisz wiedzieć o tym, że nie doświetlając nieco zdjęcie możemy uzyskać dobrze naświetlony dym, bez przepaleń. Jednak z drugiej strony każde prześwietlenie zmienia nasze obłoki w białe plamy.

Kadrowanie

Rzecz jasna, jak wiadomo, nie zawsze jesteśmy w stanie dopilnować prawidłowego ustawienia aparatu podczas kadrowania przez wizjer naszego body. Pamiętaj, aby podczas wykonywania tej akcji starać się opierać o zasadę trójpodziału. Można pobawić się nieco narzędziami Black&White lub Chanell Mixer.

Leave a Reply