• kontakt@abcpijar.pl

Jak należy fotografować zimą?

admin      0    5544 Views

Jak należy fotografować zimą?

Bardzo często zima przez niektórych z nas traktowana jest jako najgorsza pora do fotografowania. Zwykle wyziębienie organizmu czy ryzyko uszkodzenia sprzętu to tylko niektóre z wymówek które oddalają nas od wyjścia na dwór w zimowe popołudnie. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, że w tym okresie niekoniecznie musimy pozostawać w domu i przeglądać zdjęcia z poprzednich, cieplejszych plenerów. Przeczytaj go koniecznie!

Przygotowania

Zacznijmy od tego, że bez dobrego przygotowania się na panujące warunki za ścianą nasza wyprawa szybko się zakończy. Oczywiście powodem klęski okazałby się mróz, który źle wpływa na nasz aparat jak i na nas samych. Wiedz, że instrukcja obsługi aparatu jest Twoim sprzymierzeńcem – pamiętaj aby dokładnie ją przeczytać. Otóż dowiesz się w niej do jakich warunków pracy przystosowane jest Twoje body. Krytyczna temperatura wynosi nieco ponad -10 * Celsjusza. Ponadto warto zabezpieczyć się w dobrej jakości, ciepłe rękawiczki. Idealnie nadają się tutaj te oto rękawiczki wymyślone przez Norweszkę o intrygującym imieniu Bea. Natomiast jeżeli chodzi o ochronę sprzętu przydałby się zapas akumulatorków, gdyż baterie mają to do siebie, że podczas mrozu szybciej i w większych ilościach gubią energię. Dlatego warto trzymać je w ciepłym miejscu, najlepiej w kieszeniach.

Technicznie podejście

Fotografowanie w zimę jest dosyć trudnym zagadnieniem i nie chodzi tylko o przygotowanie psychiczne siebie ani fizyczne swojego sprzętu na niesprzyjające nam warunki atmosferyczne. Oczywiście zima to również inna pora pod względem technicznym. Pamiętaj, że nie wszystko co wydaje się nam oczywiste podczas pstrykania w lato czy na wiosnę jest również mile widziane w tym czasie.

Balans Bieli

Zdecydowanie najtrudniejszym do zrozumienia zagadnieniem jest wyżej wspomniany balans bieli. No cóż, zimą jak wiadomo króluje kolor biały. Jednak otrzymanie w pełni śnieżnobiałego odcienia może przysporzyć nam problemów, wtedy pomocna okazuje się tutaj szara karta. Ponadto jest jeszcze jeden sposób na wyeliminowanie problemu. Otóż przydatny jest tutaj format RAW. W związku z tym jeżeli Wasz aparat pozwala na fotografowanie w tym tajemniczym formacie, to zachęcam Was do używania go. I to nie koniecznie tylko wtedy gdy wychodzi zimą pofotografować, ale również w każdej innej sytuacji. Koniecznie pamiętajmy również o tzw. złotej godzinie, ponieważ jest to czas w którym sprzyja nam słoneczko. Pokrywający ziemię śnieg oblewany jest promieniami słonecznymi, który daje nam przepiękne odcienie kolorów pomarańczowego, żółtego i czerwonego.

Ekspozycja

Śnieg, dzięki swojemu kolorowi działa w pewien sposób jak blenda, ponieważ odbija promienie słoneczne.

Leave a Reply