• kontakt@abcpijar.pl

Jak należy obrabiać zdjęcia?

admin      0    5362 Views

Jak należy obrabiać zdjęcia?

Trzeba przyznać, że wraz z rozwojem Photoshopa dodawane są do niego coraz bardziej złożone funkcje, pozwalające uzyskać nowe efekty lub ulepszyć te już istniejące. Pomimo tego wciąż wiele przydatnych rozwiązań jest niedostępnych za pomocą jednego narzędzia. Ale istnieją pewne „sztuczki”, które pozwalają na znaczne ułatwienie pracy i być może w przyszłości pojawią się one jako
oddzielne funkcje. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący podstawowej techniki obróbki zdjęć. Przeczytaj go koniecznie!

Niepoprawne oświetlenie

Zacznijmy od tego, że zdarza się to każdemu fotografowi i to bez względu na poziom posiadanych umiejętności czy klasę sprzętu, którym się posługuje. Na szczęście przebarwione zdjęcie, najczęściej z jedną dominującą barwą, można szybko naprawić, nie korzystając z automatycznych poziomów i automatyki barw. Zwykle mówimy tu o zwykłym błędzie pomiarowym światła albo o
niepoprawnym ustawieniu tego parametru w aparacie. Musisz wiedzieć, że prosta „sztuczka” polega na określeniu dominanty barwnej i odwróceniu jej. W tym celu należy zduplikować warstwę z naszym zdjęciem, a następnie wybrać z menu Filtr→Rozmycie→Średnie/Filter→Blur→Average.

Korygowanie kolorów zdjęcia za pomocą photoshopa

Zdecydowanie w tym przypadku da to nam purpurową aplę. Pomimo niepozornej ilości tej barwy na zdjęciu, filtr zadziałał poprawnie wskazując tą właśnie barwę jako dominującą. Kolejnym krokiem będzie odwrócenie tego efektu, co uzyskamy poprzez inwersję tej barwy poprzez polecenie Obraz→Dopasowania→Odwróć/Image→Adjustments→Invert.

Barwa dominująca na zdjęciu za pomocą funkcji – rozmycie – średnia

No cóż, w tym momencie mamy barwę przeciwną do dominującej na zdjęciu. Generalnie teraz wystarczy zmienić sposób jej krycia na kolor i zmniejszyć widoczność tak, aby wizualny rezultat był jak najbardziej zadowalający. Oczywiście najczęściej są to niewielkie wartości, które rzadko przekraczają 50 procent krycia. Dodatkowo po tym kroku warto albo spłaszczyć widoczne warstwy, albo zachować je wszystkie jako jedną. Natomiast dzięki kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+Alt+E uzyskamy tzw. screenshot warstw.

Najciemniejszy i najjaśniejszy punkt na zdjęciu

Warto wspomnieć o tym, że kolejnym krokiem jest wyrównanie poziomów. Dlatego w tym celu powinniśmy określić najciemniejszy i najjaśniejszy punkt na zdjęciu. Zdecydowanie najprostszym sposobem jest skorzystanie z warstwy dopasowania o nazwie Próg/Threshold. Chodzi oto, że funkcja ta generuje dwubarwną mapę zdjęcia, której parametry regulujemy jednym suwakiem. Musisz wiedzieć o tym, że wszystkie barwy znajdujące się po jego lewej stronie zostaną przekonwertowane na czarne piksele, a wszystkie barwy znajdujące się po prawej – na piksele białe.

Leave a Reply