• kontakt@abcpijar.pl

Jak zostać dobrym fotoreporterem?

admin      0    6009 Views

Jak zostać dobrym fotoreporterem?

Obecnie ze wszystkich uprawianych gatunków fotografii reportaż jest chyba dziedziną najtrudniejszą i wymaga największych poświęceń. Ale jeśli już zrobimy coś dobrego – mamy szansę zostać gwiazdą i to nie tylko gwiazdą fotografii, ale całej popkultury. Przecież wiadomości o zwycięzcach konkursu World Press Photo trafiają na pierwsze strony gazet i do głównych wydań dzienników telewizyjnych. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak dostać się do grona fotoreporterów. Przeczytaj go koniecznie!

Reportaż? Co to właściwie jest?

Zacznijmy od tego, że opinii na temat istoty reportażu jest pewnie tyle, ilu fotografujących. Ale aby dotrzeć do sedna sprawy, zacytujmy definicję niezrównanego Słownika Języka Polskiego PWN: „reportaż: gatunek prozy publicystycznej, żywy opis zdarzeń i faktów, znanych autorowi z bezpośredniej obserwacji”. Chociaż opis ten dotyczy gatunku literackiego, wystarczy jednak zamienić „prozę” na „fotografię” i mamy kwintesencję tego, co ważne w reportażu.

Po pierwsze: publicystyka

Przede wszystkim fotoreportaż jest gatunkiem z pogranicza fotografii i dziennikarstwa. Jednak nie można tym mianem określić serii zdjęć niepołączonych żadną myślą. Natomiast fotoreporter to osoba, która za pomocą zdjęć opisuje pewne zdarzenia czy sytuacje. No cóż, być może dlatego najlepszymi reporterami zostają osoby dojrzałe, posiadające już pewien bagaż życiowych doświadczeń i przemyśleń. Potrzebujesz przykładów? Jest: James Natchwey, jak i Sebastiao Salgado zajęli się reportażem około trzydziestki, pracując wcześniej w innych branżach.

Po drugie: żywy opis

Warto wspomnieć także o tym, że istotą reportażu jest jego zwarta i mocna forma. Jednak zdjęć nie może być za dużo – lepiej zostawić widzowi pewien niedosyt, niż go zanudzić. Bardzo ważne również jest to, by zdjęcia były mocne w formie (kompozycja!) i jasno przedstawiały temat.

Po trzecie: zdarzenia i fakty

Głównym bohaterem reportażu powinno być określone wydarzenie lub zjawisko, ponieważ nie istnieje pojęcie „reportażu impresji”. Chodzi oto, że gatunek ten jest par excellence związany z pokazaniem konkretnej historii, musi mieć temat. W związku z tym nawet jeśli fotografujemy jedną osobę, musimy w reportażu pokazać ją w kontekście właśnie wykonywanych czynności i etapu życia, na jakim się znajduje.

Po czwarte: znane autorowi z bezpośredniej prezentacji

No właśnie – przed zrobieniem zdjęć fotoreporter musi poznać tło wydarzeń, które fotografuje. Mało tego – jego zadaniem jest pokazać, co z owych uwarunkowań wynika. Temat i przygotowania Myśląc o temacie reportażu, mamy zwykle przed oczyma spektakularne wydarzenia ważne dla historii całego świata. Ale pamiętajmy, że nie od razu Kraków zbudowano.

Leave a Reply

Pix Agency fotografia
 

Wszystkie kategorie

    • Brak kategorii

Wyszukiwarka

Kategorie

    • Brak kategorii