• kontakt@abcpijar.pl

Jakie książki o fotografii warto przeczytać?

admin      0    6256 Views

Jakie książki o fotografii warto przeczytać?

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się 3 książki poradnikowe dotyczące fotografii portretowej wydane przez Helion. Pomimo, że wszystkie poruszają ten sam temat to każdy z autorów podchodzi do niego z innej strony. Poniżej znajdziesz krótkie recenzje tych 3 książek. Przeczytaj je koniecznie!

„Fotografowanie modelek. Techniki pozowania” – Billy Pegram

Zacznijmy od tego, że pierwszy tytuł dotyczy tylko i wyłącznie z fotografii pozowanej. Autor zaznacza we wstępie, że książka ma na celu pomóc uniknąć błędów stosowanych przy pozowaniu, zaprezentować modelkę od najlepszej strony i równocześnie zadbać o zadowolenie klienta zlecającego sesję. Ponadto temat pozowania autor potraktował dość szeroko, czyli oprócz przykładów póz dowiemy się z niej jak skupić uwagę na odpowiednich elementach zdjęcia, jak kadrować aby pozostawić odpowiednio dużo miejsca na tekst reklamowy, jak wykorzystać perspektywę i kolor do uatrakcyjnienia zdjęć. Natomiast w ostatnim rozdziale znajdziemy sporo praktycznych porad dotyczących sposobu pracy z modelką czy stawiania pierwszych kroków w fotografii komercyjnej.

„Oświetlenie portretowe. Warsztaty ze Scottem Kelbym”

W sytuacji, gdy bierzemy wydawnictwo do ręki to po raz pierwszy ma się wrażenie, że to książka z dodatkową płytą DVD jednak już po paru sekundach okazuje się, że jest odwrotnie – mamy tu do czynienia z płytą, która jest uzupełniona o książkę. W związku z tym zacznijcie więc od włączenia płyty – wszystkie informacje są tam przedstawione w dużo atrakcyjniejszy sposób, książka jest właściwie tylko zapisem tego co jest na płycie. Bardzo ważne jest to, że autor opisując każdą sytuację nie ogranicza się do przedstawienia gotowych schematów, ale za każdym razem przedstawia jak doszedł do danego ustawienia światła i co nim kierowało.

„Sztuka pozowania w fotografii portretowej” Lou Jacobs

No cóż, ta pozycja jest chyba najciekwszą ze wszystkich trzech prezentowanych, gdyż zawiera wskazówki związane z fotografia portretową zebrane od 10 fotografów. Tutaj w efekcie otrzymujemy wszechstronny poradnik portrecisty, w którym znajdziemy informacje dotyczące szerokiej gamy tematów, w tym między innymi: pozowania, pracy ze światłem, wykorzystania mowy ciała na zdjęciach, przygotowań do sesji, używania rekwizytów, postprodukcji. Każdy fotograf pokrótce przedstawia swój model biznesowy i początki przygody z branżą fotograficzną. Trzeba przyznać, że czytając poprzednie dwie pozycje trudno było trafić na nieznane wcześniej informacje. Natomiast „Sztuka pozowania…” może zaciekawić – chociaż zawarta w niej wiedza techniczna jest często ogólna i skierowana bardziej do początkujących to chętnie czytałem o doświadczeniu innych fotografów i ich stylu pracy.

Leave a Reply