• kontakt@abcpijar.pl

Jakie są podstawowe techniki obróbki zdjęć?

admin      0    207 Views

Jakie są podstawowe techniki obróbki zdjęć?

Często można łatwo zapomnieć o tym, że zamiast przeciągania zdjęcia do Photoshopa czy korzystania z polecenia Plik→Otwórz można posłużyć się poleceniem Plik→Otwórz jako…. Otóż da nam to dostęp do niedostępnych zazwyczaj opcji, takich jak otwarcie plików JPG poprzez moduł Camera Raw, który jak wiadomo – ma potężne możliwości korekcji zdjęć
,
których nie daje żadne inne narzędzie zawarte w Photoshopie. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący techniki obróbki zdjęć. Przeczytaj go koniecznie!

Otwieranie pliku jpg jako raw w photoshopie

Zacznijmy od tego, że cudów jednak nie ma i skorzystanie z tej opcji nie odkryje przed nami wszystkich dobrodziejstw, jakie daje nam robienie zdjęć w RAWach, jednak pozwoli nam to skorzystać z kilku ciekawych opcji tego narzędzia, głównie w sferze doświetlania i edycji barw.

Możliwości modyfikowania zdjęcia jpg jako raw w camera raw

No cóż, opis szerszego zastosowania tego modułu pozostawimy na przyszłe lekcje, w tym konkretnym przypadku posłużymy się głównie zwiększeniem ekspozycji i jasności, aby zdjęcie nie było takie ciemne. Ważna jest też regulacja tonalnej barwy pomarańczowej – dla każdego, kto chciałby mieć kontrolę nad tym, jak wygląda odcień skóry osoby fotografowanej. Ponadto alternatywnie, możemy użyć tego samego narzędzia to edycji jednej wybranej warstwy w naszym pliku – aktywujemy tą opcję przy użyciu polecenia Filtr→Camera RAW (SHIFT+CTRL+A)

Sprawdzony sposób na czerwone oczy

Rzecz jasna w Photoshopie znajduje się narzędzie redukcji czerwonych oczu, jednak nie daje ono miarodajnych efektów, znaleźć je możecie również we wspomnianym wcześniej module Camera Raw.

Jak zredukować efekt czerwonych oczu w photoshopie?

Przede wszystkim, w pierwszym kroku, powinniśmy ustalić, gdzie tak naprawdę znajduje się problem. Oczywiście namierzymy go łatwo korzystając z kanałów. Potem włączając podgląd wyłącznie kanału czerwonego wyraźnie widzimy, że kwestia dotyczy tego właśnie miejsca.

Likwidowanie efektu czerwonych oczu za pomocą kanałów

Przeglądając kolejne kanały zobaczymy, że w przypadku kanału zielonego defekt nie występuje, przy kanale niebieskim oczy mają intensywniejsze rozjaśnienia. Powinniśmy wybrać kanał, w którym jest najmniej dodatkowych elementów, takich jak rozjaśnienia czy widoczne piksele, czyli w tym przypadku jest to kanał zielony. Wybierając do dalszej obróbki inny kanał pojawią się nam niechciane elementy lub efekty, jak np. fioletowe rozbłyski. Przełączmy się z powrotem na podgląd na wszystkie kanały RGB, tak abyśmy widzieli obraz w normalnych barwach. Robimy proste zaznaczenie źrenicy oczu przy użyciu narzędzia Zaznaczanie eliptyczne / Elliptical marquee tool, z naddatkiem poza czerwony obszar.

Leave a Reply