• kontakt@abcpijar.pl

Na czym polega fotografia eventowa?

admin      0    132 Views

Na czym polega fotografia eventowa?

Trzeba przyznać, że fotografować eventy nie jest łatwo, ponieważ musisz wiedzieć gdzie i kiedy się ustawić, kto jest kim, mieć opanowany sprzęt i technikę robienia zdjęć w różnym świetle, umieć być niewidzialnym. Oczywiście o ile umiejętności techniczne to podstawa to najważniejsze jednak jest wyczucie chwili i ostry nóż.
Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący fotografii eventowej. Przeczytaj go koniecznie!

Po evencie też jest życie

Zacznijmy od tego, że event to mało udane określenie, niby z angielskiego to wydarzenie, ale w nowoczesnej polszczyźnie zawęziło swoje znaczenie do imprezy, często firmowej lub branżowej. Obecnie eventów w Polsce mamy coraz więcej: konferencje, szkolenia, warsztaty, o integracjach nie wspominając. Zwykle po ich zakończeniu wszyscy czekają tylko na jedno – na zdjęcia. Rzecz jasna jedni po to, by podbudować swoje ego i upewnić się, że wyglądali dobrze, inni by odświeżyć pamięć, bo zapisy we własnych zwojach są dziwnie niewyraźne, jeszcze inni by po prostu przeżyć ten dzień jeszcze raz. Ale jest jedna rzecz, którą robi każdy, oglądając zdjęcia z eventu, na którym był – szuka na nich siebie.

Chwila, moment

Zdecydowanie najlepsze, co może się trafić na zdjęciu z eventu, to uchwycenie właściwej chwili. Bardzo ważmy jest naturalny śmiech, widoczna interakcja między ludźmi, emocje. Do tego najlepiej gdy całość fotoreportażu przypomina kadry z filmu, po obejrzeniu którego widz pomyśli „Jakbym tam był”. Natomiast najgorsze zdjęcie to, to na którym są – oprócz zdjęć słabych technicznie i baboli typu czerwone oczy – niekorzystnie wyglądający uczestnicy (zamknięte oczy, wykrzywione usta itp.), sztucznie ustawiane ujęcia i zbyt duża liczba podobnych zdjęć. Niestety, wszyscy widzieliśmy to nieraz, dlatego najlepiej trzymać się prostych zasad.

I kto to mówi?

Oczywiście prelegenci dużo mówią – to podczas prezentacji oczywiste, ale dla fotografa to niemała przeszkoda. W związku z tym fotografuj osobę mówiącą, gdy bierze wdech lub się uśmiecha, nie wtedy gdy faktycznie mówi. Jednak szanse są spore, że nie będzie wyglądać korzystnie, gdy uchwycisz moment wypowiadania f, sz czy b. Podczas rozmowy dwóch osób rób zdjęcie tej, która słucha, nie tej, która mówi.

Poza słowami

Przede wszystkim obserwuj ludzi i ich interakcje i fotografuj w momencie, gdy coś się między nimi dzieje – gesty, spojrzenia, uśmiech, śmiech. Fotografuj nie tylko twarze, ale i dłonie i inne detale – one też dużo mówią o wydarzeniu.

Uśmiech? Naturalnie!

Najlepsze zdjęcia z eventu to takie, gdzie uczestnicy nie patrzą w obiektyw. Są jednak osoby, które sądzą, że koniecznie trzeba zapozować, a nie zawsze wiedzą jak, dlatego uchwycenie naturalnego uśmiechu nie jest proste.

Leave a Reply